Menu Zavrieť

Národný pochod za život v Bratislave aj za podpory stoviek dobrovoľníkov

Bratislava, 22. septembra 2019 –  Národný pochod za život, ktorého cieľom je zastať sa práva na život každého človeka, dnes odštartoval svoj program, ktorý začal doobeda v Incheba Expo Bratislava slávením nedeľnej svätej omše. Pokračovať bude na Námestí slobody v Bratislave hlavným programom, ktorý vyvrcholí samotným pochodom. Začiatok programu na Námestí  slobody je naplánovaný na 13:30  hod. a začiatok samotného pochodu bude o 14.30 hod. Pochod sa pohne od Úradu vlády z Námestia slobody na Námestie 1. mája, bude pokračovať popred prezidentský palác cez Hodžovo námestie, Štefánikovu, Leškovu, Čajkovského, Štefanovičovu  ulicu a skončí späť na Námestí slobody.

Celý sprievodný program, diskusie, koncerty, veľtrh života, nedeľná svätá omša a ďalšie akcie, ktoré sa konajú už od piatka navštívilo zhruba 15000 ľudí. Počas celého pochodu bolo možné sa zapojiť aj do dobrovoľníckej služby, v ktorej sa nachádza 30 tímov a prihlásilo sa do nej takmer 900 dobrovoľníkov. Počas piatka a soboty pomáhali pri takmer 50 podujatiach sprievodného programu. Najviac dobrovoľníkov je z Bratislavského kraja, nasleduje Prešovský a Žilinský kraj. Medzi dobrovoľníkmi je viac žien ako mužov. Náš dosah na sociálnych sieťach za posledný týždeň bolo viac ako 1,5 mil.

Obmedzenie dopravy

V nedeľu 22. septembra čiže dnes je od 10:00 hod. do 24:00 hod. uzavretá časť Námestia slobody, a to od križovatky ulíc Žilinská po križovatku ulíc Spojná. Rovnako je uzavretá časť od križovatky ulíc Mýtna po križovatku ulíc Jánska. V čase od 8:00 hod. do 17:00 hod. budú uzavreté Leškova ulica a Čajkovského ulica. Z tohto dôvodu treba rátať aj s dočasnými obmedzeniami na priľahlých uliciach.

Od 12:00 hod. do 18:00 hod. budú uzavreté ulice Námestie 1. mája v smere do Petržalky, Štefánikova ulica v smere na Hlavnú stanicu, Štefanovičova a celé Námestie slobody aj s priľahlými ulicami. Obyvatelia Leškovej ulice aj Čajkovského ulice budú môcť počas nedele parkovať na náhradnom parkovisku pod Hlavnou stanicou, keďže túto nedeľu od 8:00 hod. do 17:00 hod. bude zamedzený vjazd vozidiel do danej lokality.

Opatrenia v nadväznosti na plánovaný pochod a uzáveru Námestia slobody a ďalších úsekov pripravuje aj Dopravný podnik Bratislava, a. s. Od približne 12.00 hod. do asi 17.00 hod. (a v niektorých prípadoch od začiatku premávky do polnoci) bude z tohto dôvodu vylúčená, presmerovaná aj operatívne riadená doprava.

V súvislosti s uvedenými opatreniami chceme poprosiť Bratislavčanov aj návštevníkov Bratislavy, ktorých dočasné obmedzenia v centre mesta v spojitosti s Národným pochodom za život ovplyvnia, o zhovievavosť a pochopenie.

Počas hlavného programu v nedeľu bude v centre Bratislavy dopravné obmedzenia a bude obmedzená mestská hromadná doprava. Presnú trasu pochodu nájdete aj v priloženom linku: https://www.pochodzazivot.sk/trasa-narodneho-pochodu-za-zivot/

Stále prebieha možnosť podporiť pochod aj finančne. Viac informácií o pochode je možné nájsť na Facebooku, Instagrame, Twitteri a stránke pochodzazivot.sk.

Hlavným iniciátorom a organizátorom Národného pochodu za život je Konferencia biskupov Slovenska a nezisková organizácia Kanet. Spolupracujú ďalšie cirkvi, spoločenstvá, pro-life organizácie a ďalšie organizácie, ktoré sa stotožňujú s potrebou chrániť ľudský život od počatia po prirodzenú smrť. Od prijatia potratovej legislatívy bolo na Slovensku usmrtených umelým potratom 1 500 000 detí.
Prvý Národný pochod za život bol v roku 2013 v Košiciach, druhý v roku 2015 v Bratislave. Boli v tom čase najväčšími verejnými zhromaždeniami uskutočnenými od roku 1989. Celkovo ich navštívilo viac ako 150 tisíc ľudí.