Menu Zavrieť

[newsletter] 3. webinár: Odkedy sme človekom? O tom, prečo je už nenarodené dieťa človekom a osobou. | 14.10. o 17:30

Milí priatelia života a rodiny,  

ostatné týždne boli veľmi rušné čo sa týka diania v oblasti ochrany života. Zorganizovali sme pred parlamentom veľmi príjemné a vydarené podujatie Krok za život (zo srdca ďakujeme všetkým dobrovoľníkom aj finančným darcom) – povzbudili sme poslancov, aby zlepšili ochranu nenarodených a pripomenuli sme si výročie Pochodu. Dianie v parlamente ohľadom zákona, ktorý chce nepriamo, rôznymi podpornými opatreniami znížiť počty potratov, sa, žiaľ, zmenilo na frašku a politikárčenie na tak dôležitej téme, téme ochrany života. Je to veľmi, veľmi smutné, ale o tom ste už asi počuli dosť z iných zdrojov…

Zdá sa, že taktika ustupovania „liberálom“ nevedie k úspechu, ich správanie a postoje aj pri slabších legislatívnych návrhoch, ktoré nerušia potraty bez udania dôvodu (náš krátko až strednodobý cieľ), je rovnako ideologické a neprimerané predkladanému zákonu. Čoraz väčšmi sa ukazuje, že potrat vnímajú ako dogmu, na ktorú sa nesiaha (na túto tému sme viacerí diskutovali na 9. ročníku Bratislavských Hanusovych Dní, o.i. aj s o. arcibiskupom Cyrilom Vasiľom).

Potrebujeme znovu a znovu otvárať tému ochrany najmenších z nás a to aj formou zákona, aby tieto deti mali rovnaké právo na život ako my ostatní. Mnohí tomu možno nerozumejú, hovoria o právach žien a ich obmedzovaní. Často povedia: „Ja by som na potrat nešla, ale…“ Musíme si však uvedomiť, že žijeme v nenormálnom stave, do ktorého nás doviedli komunisti, a na ktorý si ľudia za 60 rokov zvykli. Žijeme v stave, kedy časť ľudí sú ľuďmi druhej kategórie. A vieme, kam takéto situácie historicky viedli… (len si predstavme, že by veta, ktorú bežne v diskusiách počúvame ako „argument“, bola upravená napríklad takto: „Nič nemeňme v zákonoch, veď počet vyvezených Židov každý rok klesá“ alebo „Netraumatizujte spoločnosť, veď počet otrokov každý rok klesá“)

Ak namiesto nenarodených dosadíme inú kategóriu ľudí, vidíme, aké sú potraty absurdné. Pritom vždy existuje lepšie riešenie a niet dôvodu, aby v 21. storočí bola barbarská praktika, akou je potrat, ponúkaná ako jedna z možností. Nikto príčetný dnes nepovie, že potrat je dobrá vec.

Vzdelávať sa, vzdelávať sa, vzdelávať sa

Uvedomujeme si, že je dôležité stále dookola vysvetľovať a argumentovať, že fakty potrebujete aj vy, naši podporovatelia, a to najmä v diskusiách s ľuďmi opačného názoru. Aj preto pokračujeme v organizovaní online vzdelávania v podobe ľahko dostupných a výživných webinárov (prvý a druhý tu, niečo k motiváciám aj v tomto príhovore).

V poradí 3. ONLINE webinár na tému „Odkedy sme človekom? O tom, prečo je už nenarodené dieťa človekom a osobou“ sa uskutoční v stredu 14.10.2020 o 17:30 hod. cez našu Facebook stránku. Hosťom bude Patrik Daniška, predseda Inštitútu pre ľudské práva a rodinnú politiku a hovorca minuloročného Pochodu. Tešíme sa na vás.


Načo názor druhého odborníka?

Iste ste už počuli túto výčitku, ktorá sa objavuje pri aktuálne diskutovanom zákone. Vraj načo mamičku nútiť ísť k ďalšiemu odborníkovi. Nuž… Každá mamička s radosťou očakávajúca narodenie svojho dieťaťa urobí všetko pre to, aby sa čo najlepšie pripravila na jeho príchod. A ak sa dozvie nejakú negatívnu informáciu o jeho pravdepodobne zlom zdravotnom stave, tak k ďalšiemu odborníkovi zájde. Druhá vec je fakt, že každý, aj lekár, sa môže mýliť… Koľkokrát sme už počuli o hrozivých prognózach o postihnutí očakávaného dieťaťa a nakoniec sa narodilo zdravé.


Potratová tabletka nie je šetrnejšia

Potratári priznávajú, že potraty nerobia radi. Zároveň všemožne tlačia na to, aby si umyli ruky ako Pilát, aby na nich nemali krv priamo, a tak veľmi intenzívne pretláčajú potratovú tabletku. Veľká štúdia ukazuje, že táto metóda zabitia dieťaťa vôbec nie je šetrnejšia. A ukazuje to aj toto video z filmu Unplanned (nevhodné pre slabšie povahy).