Menu Zavrieť

Konkrétna pomoc

PRO-LIFE metro

Byť blízko, keď to treba

Na Slovensku považujú tehotenstvo za problém tisíce žien ročne. Každý z nás sa môže stretnúť so ženou ohrozenou umelým potratom. Jej dieťaťu, ako aj jej samej veľmi pomôže, ak sa zastaneme života a pomôžeme žene prijať, že je matka. Ale, ako to spraviť, aby sme ju neodradili a nestratili jej dôveru?

mapa metra

Cestovný poriadok

  • Vyhýbame sa neplodnej kritike a odsudzovaniu. Poskytujeme oporu a pomocnú ruku.
  • Pamätáme na to, že tehotná žena je v istom zmysle v šoku – náhle a neplánovane sa dostala do situácie, v ktorej sa rozhoduje o smerovaní celej jej budúcnosti. Ak si dieťa nechá, pravdepodobne padnú jej plány na najbližšie roky a veľa v jej živote sa zmení natrvalo (hoci pravdaže nie nevyhnutne k horšiemu). Ak podstúpi interrupciu, riskuje zas výčitky svedomia a trápenie. Neplánované tehotenstvo často nemá žiadne jednoduché riešenie – každé z nich bude niečo stáť a tehotná mamička to vie. Myslime na toto jej rozpoloženie a komunikujme s ňou citlivo a s úctou, nemyslime si, že rozumieme všetkému, čo sa v nej deje.
  • Buďme si vedomí, že budúcu mamičku nemôžeme k žiadnemu rozhodnutiu nútiť. My jej môžeme poskytnúť informácie, dať argumenty, spolu s ňou hľadať pre a proti, byť jej oporou, no konečné rozhodnutie musí urobiť ona sama.
  • Niektoré problémy sa nám nemusia zdať veľké. Pre niekoho však veľké sú, a tak by sme k nim mali aj pristupovať. Ak sa dokážeme vcítiť do problému, môžeme lepšie šíriť nádej, ktorá ho dokáže prekonať.

Zastávky metra

Som tu pre teba. Tehotná mamička, ktorej chýba opora okolia, je veľmi zraniteľná. Potrebuje počuť, že nie je sama. Že sa má na koho spoľahnúť. Je potrebné, aby sme jej v tomto náročnom období venovali svoj čas, zaujímali sa o ňu. Možno jej dobre padne, ak ju bude mať kto sprevádzať k lekárovi či na úradoch. V prípade jej záujmu je možné do pomoci zapojiť aj širší okruh ľudí.Počúvam. Je potrebné si ženu vypočuť a spolu s ňou sa zamýšľať nad jej situáciou. Každá neplánovane tehotná žena je v inej situácii – jedna príliš mladá, inej sa partner vyhráža rozchodom, iná sa bojí, ako uživí ďalšie dieťa. Je dobré, ak sa žena môže vyrozprávať a v pokoji si utriediť myšlienky. Tak sa tiež zistí, aké ťažkosti ju čakajú, keď si dieťa nechá, a teda aj to, s čím jej môžeme pomôcť. Treba získať čas a predísť unáhleným krokom, ktoré sa už nedajú vrátiť späť.

Zvládneš to. Každý potrebujeme počuť slová povzbudenia. O čo viac tehotná mamička, ktorá je v strese, plná pochybností a obáv zo zlyhania. Pomôžme jej nazrieť kúsok za horizont a objaviť víziu svojho šťastného rodičovstva. Povzbuďme ju, že každá žena, môže byť dobrou matkou.
Ak nie je možné, aby sa o dieťa starala, je tu vízia šťastného života pre dieťa v náhradnej rodine.

Vieš, že…? Veľa sa dá pomôcť poskytnutím užitočných informácií. Napríklad o tom, ako dieťa v danom týždni tehotenstva práve vyzerá, ako sa vyvíja. Všetko je na webe. Ak žena naozaj zvažuje potrat, toto sú pre ňu veľmi dôležité informácie. Raz sa o nich iste dozvie, nemala by ľutovať, že to bolo neskoro.
Citlivo ju treba informovať o negatívnych následkoch umelého potratu, zdravotných a hlavne psychických, vrátane rizika popotratového syndrómu. Možno nevie o organizáciách, ktoré jej môžu pomôcť. Alebo, že je dieťa možné po pôrode zveriť do pestúnstva, či profesionálnej rodiny, alebo porodiť ho utajene v nemocnici a dať ho na adopciu. Niekomu môže pomôcť, ak sa dozvie, že otec dieťaťa je povinný finančne naň prispievať aj v prípade, ak nechcel, aby sa narodilo.
Informovanosť je dôležitá pre správne rozhodovanie. Ak si s niektorými otázkami nevieme dať rady, spýtajme sa v poradni.

Pomôžem ti. Užitoční môžeme byť aj konkrétnou pomocou – napríklad finančnou, materiálnou (oblečením, výbavičkou pre bábätko), vybavením ubytovania, či pomocou pri starostlivosti o dieťa. Ak sa však chceme zaviazať k dlhodobejšej pomoci, nesľubujme niečo, čo nebudeme môcť splniť!
Veriaci môžu veľmi pomôcť modlitbou. Takto sa dá pomôcť aj v prípade, že nie sme v priamom kontakte s tehotnou mamičkou a navyše touto formou dokáže pomôcť naozaj každý 😉Odborné poradenstvo. Niekedy je treba tehotnú mamičku nasmerovať na poradňu, ktorá vie pomôcť aj v náročnej situácii. Každý by mal nejakú poradňu poznať, aby ju vedel odporučiť.
Špecializované poradne a zariadenia vedia pomôcť s množstvom vecí. Vedia so ženou správne komunikovať a poradiť jej. Niektoré spolupracujú so sociálnymi pracovníkmi, psychológmi, právnikmi, kňazmi, lekármi, prípadne majú možnosť mamičku ubytovať, ukryť, a podobne. Kontakty na viaceré organizácie nájdete na opačnej strane letáku.Domov pre tehotné mamy. Na Slovensku máme desiatky zariadení, ktoré môžu mamičku v núdzi ubytovať, a to aj v čase pred pôrodom, aj po ňom. Niektoré zo zariadení sú uvedené na opačnej strane letáku.

Utajený pôrod a adopcia. Niektoré matky sa nemôžu z rôznych príčin o svoje dieťatko starať, no nechcú mu ani ublížiť umelým potratom. Pre ne je tu možnosť porodiť dieťa v nemocnici, a to normálne, alebo utajene. Dieťatko potom môže ísť na adopciu k jeho novým rodičom, ktorí sa naň už veľmi tešia.

Pestúnstvo a profirodina. Dieťa môže byť po narodení zverené aj do pestúnskej starostlivosti, či umiestnené do tzv. profirodiny, kým sa situácia rodičov nezlepší a budú sa oň môcť sami starať.

banner

Poradne s celoslovenskou pôsobnosťou

 

 

 

Nesúdime. Pomáhame.

Je projekt zameriavajúci sa na matky tlačené do potratu svojou sociálnou, partnerskou, rodinnou či inou situáciou.

„Čakáš nečakané dieťa a cítiš sa byť donútená k umelému potratu? Pomôžeme ti, aby si nemusela konať v skrate a pod nátlakom.“
0948 710 220
info@nesudimepomahame.sk
www.nesudimepomahame.sk/

banner

Poradňa ALEXIS n.o.

Je určená pre ženy, dievčatá a všetkých, ktorí: uvažujú o umelom potrate, trápi tehotenstvo, na ktoré neboli pripravení, trápia nejasné výsledky vyšetrení v tehotenstve, trápia rodinné a vzťahové problémy po zistení tehotenstva, prekonali umelý alebo spontánny potrat.
0911 350 200 (Telekom), 0917 350 200 (Orange)
poradna@alexisporadna.sk
www.alexisporadna.sk
Heydukova 14, Bratislava

banner

Áno pre život n.o.

Pomoc dievčatám, ženám a matkám s deťmi, ktoré sa nachádzajú v krízových životných situáciách kvôli tehotenstvu ostali bez partnera a podpory rodiny, nemajú dostatok finančných prostriedkov a bývanie, sú obeťami domáceho násilia.
Bezplatná LINKA POMOCI – 0800 12 00 24 (nonstop)
apz@nextra.sk
www.anoprezivot.sk
Farská 543/2, Rajecké Teplice

Osobitné projekty

banner

Zachráňme životy

Systém finančnej pomoci na záchranu počatého dieťaťa a pomoci jeho matke. Činnosť realizuje v spolupráci s 26 organizáciami a krízovými centrami, ktoré odborne pracujú s tehotnými ženami, matkami s deťmi v núdzi po celom Slovensku. Projekt je súčasne darcovským systémom pre tých, ktorí chcú finančne pomáhať matkám v núdzi. Projekt realizuje Fórum života.
0911 756 026
info@zachranmezivoty.sk
www.zachranmezivoty.sk
Heydukova 14, Bratislava

Ráchelina vinica
Nádej pre zranených potratom

Pre ľudí trpiacich následkami potratu, ktorý natrvalo poznačí život matky, otca, príbuzných i lekárov, ponúkame víkendový program Ráchelina vinica, zameraný na emocionálne, duševné i duchovné uzdravenie. Ráchel je projekt Diecézneho pastoračného centra pre rodinu BB diecézy.
0911 911 794
rachel@rodinabb.sk
rachel.rodinabb.sk
Kapitulská 21, Banská Bystrica

Tóbi

Poradenstvo a praktická pomoc rodičom pri pochovávaní potratených detí.
0915 214 915
polonova.m@gmail.com
oz-tobi.webnode.sk
Prestavlky 107, Hliník nad Hronom

STOP obchodovaniu s ľuďmi
Slovenská katolícka charita

Kapitulská 18, Bratislava
0918 994 754
02/544 31 506
stoptrafficking@charita.sk
obchodsludmi.sk

Rodinné Poradenstvo

Zastolom.sk

Zoznam odporúčaných psychológov, psychiatrov, manželských a rodinných poradcov z rôznych miest Slovenska.
www.zastolom.sk/pomoc

Family Garden

Poradenské centrum pre rodiny, zameriava sa na prevenciu a pomoc snúbencom, manželom, rodinám i jednotlivcom.
0903 821 321
bratislava@familygarden.sk
www.familygarden.sk
Miletičova 7, Bratislava

Centrum pomoci pre rodinu

Pomoc rodinám riešiť a zvládať náročné životné situácie. Podpora pre rodiny, aby tvorili láskavý a bezpečný domov pre svoje deti.
0948 020 412
cppr@cppr.sk
www.cppr.sk
Štefánikova 46, Trnava

Na Slovensku pôsobí viacero organizácií, ktoré pomáhajú tehotným matkám v ťažkej situácii. Niektoré z nich uvádzame v tomto zozname. Pomôžte šíriť informácie o týchto projektoch vo Vašom okolí. Pomôžte im túto dôležitú prácu robiť čo najlepšie a začnite ich finančne podporovať. Vaša pomoc zachraňuje životy!

Toto nie sú všetky organizácie, ktoré pomáhajú tehotným mamičkám. Ak viete o organizácii, ktorú by sme mali do zoznamu pridať, napíšte nám na hfi@hfi.sk.

Poradenstvo

SPDDD Úsmev ako dar

02/638 15 209, info@usmev.sk, www.usmev.sk, Ševčenkova 21, Bratislava

SPDDD Úsmev ako dar
Špecializovaná sociálna poradňa

0948 620 424, vozarova@usmev.sk, www.usmev.sk, Letná 49, Spišská Nová Ves

SPDDD Úsmev ako dar
Pobočka pre východné Slovensko a Zakarpatskú Ukrajinu

055/230 4401-3, kosice@usmev.sk, www.usmev.sk, Kováčska 28, Košice

Slovenská katolícka charita

0918 994 754, sekretariat@charita.sk, www.charita.sk, Kapitulská 18, Bratislava

Diecézna charita Žilina
Dom charity sv. Vincenta

0918 314 197, dchvincent.za@gmail.com, www.charitaza.sk, Predmestská 12, Žilina

Diecézna charita Žilina
Dom charity sv. Krištofa

043/ 427 06 51, dchkristof.mt@gmail.com, www.charitaza.sk, Kollárova 24, Martin

Spišská katolícka charita
Špecializovaná sociálna poradňa

0914 320 521, marta.chabadova@caritas.sk, Jesenského 5, Spišská Nová Ves

Diecézna Charita Rožňava
Charitatívno-sociálne centrum sv. Rity

0911 278 555, dchrv.lucenec@gmail.com, Železničná ulica 7, Lučenec

Arcidiecézna charita Košice
Špecializovaná sociálna poradňa Prešov

0910 842 594, jana.kovacikova@charita-ke.sk, Masarykova 16, Nám. Krista Kráľa 1, Prešov

Arcidiecézna charita Košice
Charitatívno-sociálne centrum

0911 174 094, poradna.michalovce@charita-ke.sk, Okružná 3657, Michalovce

Arcidiecézna charita Košice
Komunitné centrum Stropkov

0903 982 801, beata.vozna@charita-ke.sk, www.charita-ke.sk, Mlynská 724/41, Stropkov

Trnavská arcidiecézna charita

0948 091 011, sona.pobiecka@charitatt.sk, www.charitatt.sk, Hlavná 43, Trnava

Trnavská arcidiecézna charita
Centrum pomoci človeku Sereď

0948 944 449, charita.sered@charitatt.sk, www.charitatt.sk, Garbiarska 18, Sereď

Farská charita bl. sestry Zdenky Topoľčany
Občianske združenie Nádej Topoľčany

0905 716 553, sonafabikova@gmail.com

Farská charita sv. Jozefa

0907 920 596, farska.charitanz@gmail.com, Banskobystrická 1, Nové Zámky

OZ Samaria

0911 132 828, samaria.centrum@gmail.com, www.samaria.sk, Podzámska 4, Hlohovec

Centrum Návrat v Prešove

0918 391 019, navratpo@navrat.sk, www.navrat.sk, Svätoplukova 12, Prešov

OZ S láskou k človeku

0905 816 988, slaskoukcloveku@centrum.sk, www.slaskoukcloveku.sk, Fr. Hečku 1449, Púchov

Centrum pomoci pre rodinu

0948 020 412, cppr@cppr.sk, www.cppr.sk, Štefánikova 46, Trnava

Poradenstvo s ubytovaním

Zachráňme Kukulíka

Lokálna sieť pomoci tehotnej žene v Banskej Bystrici a okolí.
0918 653 817, bazalka@navrat.sk, www.bb.mestorodiny.sk, Dolná 9, 974 01 Banská Bystrica

DORKA, n.o. Centrum pre obnovu rodiny
DORKA Košice

0948 601 022, info@centrumdorka.sk, www.centrumdorka.sk, Hemerkova 28, Košice

DORKA Prešov

051/775 4604 , presov@centrumdorka.sk, www.centrumdorka.sk, Lomnická 30, Prešov

OZ Dom nádeje

Poradenstvo, sprostredkovanie ubytovania, právne zastúpenie.
0940 316 354, ozdomnadeje@gmail.com, Hviezdoslavova 21, Martin

Spišská katolícka charita
Dom Charitas sv. Jozefa

Ubytovanie pre matky s deťmi v núdzi.
0903 616 804, jozef.hreus@caritas.sk, Wolkerova ul. 41, Spišská Nová Ves

Spišská katolícka charita
Dom Charitas sv. Kláry

Ubytovanie pre matky s deťmi v núdzi, krízové centrum a útulok pre dievčatá.
0902 327 955, anna.bodorikova@caritas.sk, dchsk.caritas.sk, Borbisova ul. 5, Liptovský Mikuláš

Spišská katolícka charita
Dom Charitas sv. Hildegardy

Ubytovanie pre matky s deťmi v núdzi.
0914 320 520, veronika.tyrolova@caritas.sk, Rabča 850, Rabča

Arcidiecézna charita Košice
Krízové centrum – Útulok

0904 738 552, kc.kosice@charita-ke.sk, www.charita-ke.sk, Poľná 1, Košická Nová Ves

Diecézna charita Žilina
Dom charity sv. Gianny

0918 874 839, dchgianna.ca@gmail.com, www.charitaza.sk, Kukučínova 4, Čadca

KRIŽOVATKY, n. o.

0907 899 271, krizovatky@krizovatky.eu, Prevádzkuje dva azylové domy:

Azylový dom Emauzy

0905 579 940, emauzy@stonline.sk, Holíč

Azylové centrum Betánia

0917 778 979, centrumbetania@gmail.com, Malacky

OZ Pokoj a Dobro
Útulok sv. Anny

0911 281 564, 0905 828 257, viera.vavrova@directly2you.sk, Kpt. Nálepku 6/B, Hlohovec

OZ Magis

051/772 5899, magisozcj@gmail.com, Konštantínova 2, Prešov

Inštitút Krista Veľkňaza
Dom Márie Magdalény v Žakovciach
Dom Božieho milosrdenstva v Ľubici

www.ikv.sk, Žakovce 30, Žakovce

OZ Dobrota sv. Alžbety
JOZEFÍNUM – Zariadenie núdzového bývania pre ženy

033/5577 166, jozefinum@gmail.com, www.jozefinum.sk, Nám. L. van Beethovena 556/9, Dolná Krupá

Stiahnite si leták v pdf