Menu Zavrieť

TS: Národný pochod za život: Návrhy na zlepšenie ochrany života a pomoci tehotným matkám v krízovej situácii

Organizátori Národného pochodu za život, ktorý sa dnes koná v Bratislave, prezentovali návrh na zlepšenie právnej úpravy ochrany života a systému pomoci tehotným matkám v krízovej situácii.

„Našim cieľom je rovnosť v ochrane života všetkých ľudí bez rozdielu, vrátane nenarodených detí – tak v legislatíve ako aj v praxi. Zároveň sme presvedčení, že tehotné matky v kritickej situácii majú dostať od spoločnosti pomoc a podporu. Preto sme sa obrátili na politické strany so zoznamom návrhov a požiadali sme ich, aby v najbližšom období presadzovali návrhy na zlepšenie situácie,“ povedal hlavný koordinátor pochodu Marek Michalčík.

Návrhy sa zameriavajú na tri oblasti: zlepšenie právnej úpravy ochrany života, zlepšenie systému pomoci nenarodeným deťom a tehotným matkám ohrozeným umelým potratom a zlepšenie rodinnej politiky a postavenia rodín s deťmi.

„V roku 2009 bol na Slovensku zavedený tzv. informovaný súhlas žien žiadajúcich o umelý potrat. Informácia, ktorá sa ženám poskytuje je však stále nedostatočná a je potrebné ju upraviť. Ženy majú byť o možných negatívnych následkoch umelého potratu na ich zdravie férovo a jasne upozornené,“ uviedol M. Michalčík. Medzi ďalšími úpravami je navrhnutá ochrana nenarodeného dieťaťa pred umelým potratom z dôvodu jeho pohlavia, či z ekonomických a sociálnych dôvodov. Organizátori ďalej požadujú posilniť práva a zodpovednosť otcov nenarodených detí.

Veľký dôraz kladú aj na požiadavku vytvorenia účinnej siete pomoci pre tehotné matky a ich rodiny v kritickej situácii, a to aj s podporou štátu. „Novela zákona o sociálnych službách by mala zaviesť možnosť zriaďovať Domovy pre tehotné matky, ktoré nám na Slovensku chýbajú. Chýba nám aj sociálna pomoc tehotnej matke v núdzi a je potrebné tiež uľahčiť situáciu študujúcim rodičom,“ povedal M. Michalčík.

Tretí okruh požiadaviek smeruje k zlepšeniu rodinnej politiky a postavenia rodín s deťmi. Podľa organizátorov je potrebné rozlišovať medzi rodinnou a sociálnou politikou štátu. „Rodinná politika má smerovať k tomu, aby ľudia zakladali rodiny, aby sa manželstvá nerozvádzali, aby sa v nich rodili detí a boli riadne vychovávané, a aby sa deti postarali o svojich rodičov, keď zostarnú. Sociálna politika prichádza vo väčšine prípadov na rad vtedy, keď zlyhá rodina. Čím viac funkčných rodín na Slovensku bude, tým menej sociálnych problémov budeme musieť riešiť,“ uviedol M. Michalčík. V rodinnej politike ďalej navrhujú zaviesť programy podpory demografického rastu, znížiť daňové a odvodové zaťaženie rodín, či zvýšiť starobný dôchodok rodičov pracujúcich detí.

„Zmeny sú možné, ako sme videli aj pri prijatí novely ústavy o ochrane manželstva. Sme presvedčení, že naše návrhy sú politicky priechodné a očakávame, že ich politické strany budú aktívne presadzovať,“ povedal M. Michalčík.